Szerzők: Dr. Kékuti Ákos, Dr. Kovács-Vitek Brigitta
2023. január 1-jén hatályba lép a Munka törvénykönyvének legújabb módosítása. A jogszabályi megfelelés érdekében a munkáltatók kénytelenek rendkívül rövid határidővel átgondolni és kialakítani a szükséges változtatásokat.
A Parlament elfogadta, így várhatóan hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben a Munka törvénykönyvének azon módosítása, mely az elmúlt időszakban lázban tartja a jogalkalmazók érdeklődését. A kérdéses módosítás, talán nem túlzás úgy fogalmaznunk, hogy a legnagyobb változásokat eredményezi az Mt. 2012-ben történő hatálybalépése óta.
Előzetesen mindenképpen rögzíthető, hogy az elfogadott módosítások elsődlegesen a munkavállalók védelme, valamint a munkaviszonyok fenntartása céljával kerültek kialakításra, így azok főként a munkáltatók részére eredményeznek lépéskényszert.
Lényegében minden Mt. hatálya alá tartozó munkáltató működését alapjaiban érintik a változó rendelkezések, hiszen azok mind adminisztratív, mind pedig tényleges joggyakorlási szempontokat figyelembe véve változtatják meg a mindennapi ügymenetet.
Bár a legtöbb vonatkozó szakmai cikk az EU irányelveknek történő megfelelést emeli ki, ezen kívül is jelentős módosítások kerültek elfogadásra, így alapvetően három érintett területet különböztethetünk meg:
Mindhárom kategória esetében jelentős számú módosítás került elfogadásra, melyek ismertetésére az alábbiakban, valamint külön összefoglalókban kerül majd sor.
Bár a rendelkezések jelentős része néhány héten belül hatályba lép, a módosító rendelkezések jelentős számára, valamint a közelgő karácsonyi időszakra figyelemmel a gyakorlatban nem várható el a munkáltatóktól azonnal a teljes mindennapi élet új szabályokhoz történő igazítása.
Ennek megfelelően, tekintettel a rendelkezések hatálybalépésére és az érintett területekre, a gyakorlati szempontokat figyelembe véve elsődlegesen a fenti 2. pontban meghatározott kötelezettségeket kell teljesíteni.
A munkáltató tájékoztatási kötelezettségeinek bővülése során minden munkáltató köteles lesz felülvizsgálni
Az Mt. 46. § szerinti tájékoztató közlésére rendelkezésre álló határidők szigorúak, így a munkáltató a kiegészített tájékoztatás kiadására
Ezen kívül a jövőben bármely módosítás esetén a munkáltató haladéktalanul, legkésőbb a változás hatálybalépésének időpontjában köteles a változásról írásban tájékoztatni a munkavállalókat.
Figyelemmel azonban az egységes munkáltatói dokumentumokra, valamint a későbbi átláthatóság érdekében azt javasoljuk, hogy minden munkáltató esetében kerüljön kialakításra az új jogszabályi rendelkezéseknek megfelelő dokumentációs csomag, mely mind az új, mind pedig a meglévő munkavállalók esetében egységesen alkalmazandó.
A fentieken túl természetesen szükség lesz a törvénymódosítás további rendelkezései alapján is felülvizsgálni a munkáltató mindennapi ügymenetét, így
A fenti két kérdés tekintetében – a hatékonyság érdekében – külön áttekintő összefoglalóval készülünk. Természetesen azonban addig is bármilyen felmerülő kérdés esetén, illetve bővebb tájékoztatásért forduljon bizalommal Irodánkhoz a lenti űrlapon.
Egyúttal felhívjuk a figyelmet, hogy a fentiekben rögzített összefoglaló általános és tájékoztató jellegű.
Szakterületek: versenyjog és kereskedelmi kommunikáció, adatvédelem és munkajog, gyógyszerjog.